Sumed Sabancı Üniversitesi Mezunlar Derneği

SÜPERNOVA SÖYLEŞİLERİ

Sevgili SÜMED’LİLER

9 mart 2024, saat 19:30’da  Sabancı Üniversitesi Altunizade Dijital Kampüste yapacağımız etkinliğin detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

 

SABANCI ÜNİVERSİTESİ SUMED MEZUN ENERjİSİNDE;

ENERJİ YAZARI / GAZETECİ NESLİHAN GÖKDEMİR AĞAR İLE

‘TOPLUMSAL İNOVASYONLAR’ SERİSİNDE

ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ TARTIŞACAĞIZ…

Toplumsal yaşamımızdaki önemli konulara; tarafsız, bilimsel, yalın ve hatta popüler bir üslupta odaklanıyoruz.

 

SÜPERNOVA SÖYLEŞİLERİ

KONUK: SAMİ ASLANHAN

Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

“Türkiye’nin Sami’si” Geleceğin hayallerini kurarken, sisteme nasıl meydan okuduğunu anlatacak. Fırsatları muazzam bir kıvraklıkla hayata geçirebilen Sami, geleceğin peşinde…

“Öncelikle, öğrenmeyi öğrenmek lazım… İşi nasıl öğrenebilirim, diye kafa yormalı insan… Sonra teknolojiye adapte olmak lazım, sürekli araştırıp kendini geliştirmek de cabası. Başkalarının başarı ve başarısızlıklarını bolca okumak gerekiyor. Tecrübeleri kendin de kazanabiliyorsun ama başkaları bunu bir bedel ödeyerek kazanmış; bunu bilmek önemli… Yılmayıp azimle çalışmak gerekiyor. Düştüğünüz zaman da kalkabiliyor olmanız lazım. Tekrar düşmemek için aynı hatayı yapmamalısınız. Einstein’ın beğendiğim bir sözü vardır: “Aynı şeyi tekrar tekrar yapmak ve farklı sonuçlar beklemek ahmaklığın ta kendisidir.”

SAMİ ASLANHAN

Kaynak: SÖYLEŞİ: “Türkiye, teknoloji kullanan değil, liderlik eden olmalı”/02 Ekim 2023

 

NESLİHAN GÖKDEMİR AĞAR: Elon Musk gibi isimlerin sıra dışı hayat hikâyelerini okurken, 1971 doğumlu Musk’ın dünyadaki yerleşik düzene nasıl meydan okuduğuna tanıklık ediyoruz. Peki, ya Türkiye’de durum nedir? Türkiye’nin de Sami’si var…

Risk alan, başarısızlıktan korkmayan, çalışkan bir mühendis Sami Aslanhan; motivasyon kaynağı kendisi; enerji ve uzay başlıca ilgi alanları… Kendisiyle uzun ve ilham verici bir söyleşi gerçekleştireceğiz; içinde Türkiye’mize dair önemli ipuçları da olacak. Aslanhan, ABD’nin IRA (Inflation Reduction Act) Yasası’ndan faydalanıp, 1 milyar doların üzerinde teşvik almayı da başarmış bir iş insanı; sistem entegretörlüğünden yola çıkarak yeni ürünler ve değer zincirleri yaratma dirayetini kısa sürede gösterebilmiş. Ne yapıp edip, ülkesinin ilk; dünyanın da sayılı tesislerinden biri olan enerji depolama tesisini Ankara, Polatlı’da 2023 yılında ülkesine kazandırdı. Büyük işlerin büyük azim ve kararlılık gerektirdiği muhakkak ama kâinat da tüm güçleri ve bileşenleriyle desteğini esirgememiş. Aslanhan söyle diyor: Henry Ford’a sormuşlar: “Niye bunları yaptınız?” diye… O da cevaplamış; “İnsanlara ben ne istediklerini sorsaydım; onlar bana daha yüksek kabiliyetli beygirler verin, atlar verin, diyeceklerdi. Bense onlara arabayı verdim.” Gelişmeleri iyi takip edip, bunu sizin yaratmanız gerekiyor.

 

SÜPERNOVA SÖYLEŞİ KONUĞU:

“Türkiye’nin Sami’si” Sami Aslanhan

Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik-Bilgisayar Bölümü mezunu olan Sami Aslanhan’ın Özyeğin Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladığı görülüyor. Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi olan Aslanhan, Kontrolmatik Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. Sami Aslanhan’ın ortaklık dışında aldığı görevler arasında; Kmt International Projects Dmcc. ve Nennkraft Energie GmbH Ortaklıkları, Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı, Plan S Uydu ve Uzay Teknolojileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlıkları bulunuyor.

 

Enerji Yazarı/Analist ve Gazeteci Neslihan Gökdemir Ağar

Türkiye’de 50 yıllık bir vizyonla, enerji sektörünün yeniden tasarlanması ihtiyacını doğru zamanda toplumla paylaşarak, objektif ve eleştirel değerlere bağlı ve tarafsızlıkla hareket eden, inovasyonda öncü çok kesimli diyalog toplantılarının mimarıdır. Öncü girişimleriyle sektörüne ve ülkesine esin vermiştir. 2001 yılından günümüze, tüm kesimlerle çalışarak Türkiye Enerji Forumu’nu başlatmıştır. Serbest piyasaya geçiş sürecinde, ulusal ve uluslararası kamu ve özel sektöre rehberlik etmek amacıyla, Türkiye’de ‘Enerjide Bilgi İdaresi’ misyonunu geliştirerek, 2005 yılında Enerji Piyasası İzleme ve Derecelendirme Ajansı’nı kurmuştur. 1992 – 1999 yılları arasında Türkiye’de ve yurtdışında enerji ve altyapı projelerinde görev yapmıştır.

Neslihan Gökdemir Ağar, 1970, İstanbul doğumludur. İstanbul Çamlıca Kız Lisesi ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü mezunudur. Üniversitedeki iktisat öğrenimine, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde ve Moskova Üniversitesi’nde katkı sağlamıştır. İleri derecede İngilizce, iyi derecede Rusça bilmektedir. SABANCI ÜNİVERSİTESİ Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nden “Enerji Teknolojileri ve Yönetimi” alanında yüksek lisansı bulunmaktadır.

 

Etkinliğimiz Sumed üyelerine ücretsiz. Buradan kayıt olabilirsiniz.

Misafir katılımcılara ise 300 Tl’dir. Buradan kayıt olabilirsiniz.

DUYURULAR