Sumed Sabancı Üniversitesi Mezunlar Derneği

Prof. Dr. Aytül Erçil İle Yapay Zekanın Önlenemez Yükselişi ve Hayatımızdaki Yeri

Sevgili SÜMED’LİLER

13 Temmuz Cumartesi saat 15:00 da Sabancı Üniversitesi Dijital Kampüste  ‘Prof. Dr. Aytül Erçil İle Yapay Zekanın Önlenemez Yükselişi ve Hayatımızdaki Yeri ‘ etkinliğinde bir araya geliyoruz.

Etkinliğimiz ücretsizdir. Buradan kayıt olabilirsiniz.

Profesör Doktor Aytül Erçil,

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Matematik Bölümlerinden 1979 yılında lisans, Brown Üniversitesi Uygulamalı Matematik Bölümünden 1980 yılında yüksek lisans ve 1983 yılında doktora derecesini almıştır. Beş yıl General Motors Araştırma Laboratuvarında çalıştıktan sonra, 1988-2001 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesinde öğretim üyeliği yapmış ve kurucusu olduğu BUPAM Yapay Görme Laboratuvarının direktörlüğünü üstlenmiştir. 2001-2013 yılları arasında ise Sabancı Üniversitesinde öğretim üyeliği yapmış ve kurucusu olduğu VPALAB Yapay Görme Laboratuvarının direktörlüğünü yürütmüştür.

Çeşitli uluslararası projelerde (Nato, FP4, Eureka, NSF, FP6, Nedo, FP7) araştırmacı/proje yürütücüsü olarak görev yapan Prof. Erçil, TÖTİAD – Türk Örüntü Tanıma ve İmge Analizi Derneğinin kurucu başkanı olup, IAPR – International Association of Pattern Recognition’ın yönetim kurulu üyesidir. 2006 yılında Prof. Erçil tarafından kurulan Vistek ISRA Vision A.Ş., Aralık 2013’de yapay görme konusunda Avrupa’da bir numara, dünyada üçüncü konumda olan Alman ISRA Vision firmasına satılmıştır.

Prof. Erçil’in çalışmaları, ‘Uluslararası Başarı Ödülü’, Eureka Başarı Öyküsü, Endeavor Girişimcisi, 2010 Teknoloji Ödülü Finalisti, Veuve Clicquot ‘Yılın En Etkin Kadın Girişimcisi’ Ödülü, Makina ve Aksesuarları Üretim Teknolojileri Yarışmasında Birincilik Ödülü, ‘2013 Türkiye’nin Kadın Girişimcisi’, ‘Kristal Ağaç Yılın Kadın Girişimcisi’, 2014 Ansiad ‘Yılın Kadın Girişimcisi’, “Microsoft Bilişimde Fark Yaratan Kadın Lider” Ödülü, ‘ICOM Data Startup Challenge’ Ödülü, ‘Hello Tomorrow Top 500 Startup in Deeptech’ Ödülü, 2019 Selçuk Yaşar Girişimcilik, Yenilikçilik, İnovasyon Ödülü, ‘EY Startup of the Year Award’, IWEC Foundation 2020 Business Ödülü, META Women in Tech Ödülü, IWF ‘Women Who Make a Difference’ Ödülü gibi birçok ulusal ve uluslararası ödüle layık görülmüştür; dört yıl üst üste Forbes’un ‘En Güçlü 50 Kadın’ listesine seçilmiştir.

Prof. Erçil, Nobel İlaç Yönetim Kurulu üyesi, Kagider Yönetim Kurulu üyesi, Arçelik Uluslararası Danışma Kurulu üyesi, Allianz Uluslararası Danışma Kurulu üyesi, Swiss Innovation Valley Danışma Kurulu üyesi ve European Machine Vision Association Bilimsel ve Endüstriyel Danışma Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Seri girişimci ve sertifikalı melek yatırımcı olarak çalışmalarına devam eden Prof. Erçil, Vispera Bilgi Teknolojileri A.Ş.’nin ortağı ve CEO’sudur.

DUYURULAR